Som lÊngerevarende Firefox-bruger, har jeg generelt altid vÊret glad for denne browser. Selv i en tid, hvor flertallet ser ud til at foretrÊkke Google Chrome. Personligt har jeg aldrig rigtigt vÊret meget for Chrome, ikke mindst fordi jeg stoler mere pÄ Mozilla som laver Firefox.
Der er dog Ă©n ting jeg altid har synes mindre om; de meget standard udseende scrollbars som Firefox har benyttet sig af. Disse har altid blot set ud som Windows’ egen standard scrollbars. De er fine rent funktionelt, men fylder bare meget pĂ„ skĂŠrmen. Yderligere, sĂ„ passer de bare efter min mening ikke specielt godt til Firefox’s ellers sĂ„ eminente mĂžrke udseende (hvis du vĂŠlger det indbyggede mĂžrke tema).
Indtil for nylig, sÄ har det bare vÊret en ting jeg har mÄtte leve med. Det viser sig dog at via et Firefox add-on kaldet Stylus samt en visual style fra Userstyles.org, sÄ er det muligt at fÄ nogle mere passende og minimalistiske scrollbars.